Bourns Inc. CR1206-FX-2700ELF
CR1206-FX-2700ELF picture photo
Mfg. Part Number
CR1206-FX-2700ELF
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 270 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
CR1206-FX-2700ELF.pdf
Availability of CR1206-FX-2700ELF
QUANTITY
CR1206-FX-2700ELF Order Process
Ship out your order
Specifications of CR1206-FX-2700ELF
Internal Part NumberEIS-CR1206-FX-2700ELF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationCR1206 Material Declaration
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCR1206
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.030" (0.75mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CR1206-FX-2700ELF
Related LinksCR1206-F, CR1206-FX-2700ELF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
CR1206-FX-2700ELF Details Description
Related parts for CR1206-FX-2700ELF
RES SMD 34.8KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 600V 4A TO252 datasheet.pdf
DIP CABLE - HDM16H/AE16M/HDM16H datasheet.pdf
TRIMMER 10 OHM 0.5W TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EYELET datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/20W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES 147 OHM 10W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 61V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 37POS SKT datasheet.pdf