Vishay/Dale CMF551M2000JNRE
CMF551M2000JNRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2000JNRE
Brief Description
RES 1.2M OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2000JNRE.pdf
Availability of CMF551M2000JNRE
QUANTITY
CMF551M2000JNRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2000JNRE
Internal Part NumberEIS-CMF551M2000JNRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.2M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M2000JNRE
Related LinksCMF551M, CMF551M2000JNRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M2000JNRE Details Description
Related parts for CMF551M2000JNRE
CONV DC/DC 10W SNGL 5V 3.3V PCB datasheet.pdf
IC FPGA 683 I/O 956BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 26.4V 3KA DISC 20MM datasheet.pdf
IC CLK SYNTH TRPL PLL 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN B/B 0.4MM RCPT 70CKT datasheet.pdf
RED 1.7V 20MA datasheet.pdf
FIXED IND 3.3NH 700MA 100 MOHM datasheet.pdf
ENCODER OPTICAL 32POS PIN datasheet.pdf
CABLE TIE 50 LB. 6.3" BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf