Vishay/Dale CMF551M2400DHR6
CMF551M2400DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M2400DHR6
Brief Description
RES 1.24M OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M2400DHR6.pdf
Availability of CMF551M2400DHR6
QUANTITY
CMF551M2400DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M2400DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF551M2400DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.24M
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)