Vishay/Dale CMF551M3000GKRE
CMF551M3000GKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M3000GKRE
Brief Description
RES 1.3M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M3000GKRE.pdf
Availability of CMF551M3000GKRE
QUANTITY
CMF551M3000GKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M3000GKRE
Internal Part NumberEIS-CMF551M3000GKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M3000GKRE
Related LinksCMF551M, CMF551M3000GKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M3000GKRE Details Description
Related parts for CMF551M3000GKRE
RES SMD 820 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIMMER 2M OHM 0.25W SMD datasheet.pdf