Amphenol Industrial PT06E-18-32SW(SR)
PT06E-18-32SW(SR) picture photo
Mfg. Part Number
PT06E-18-32SW(SR)
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 32POS INLINE SKT
Datasheet Download
PT06E-18-32SW(SR).pdf
Availability of PT06E-18-32SW(SR)
QUANTITY
PT06E-18-32SW(SR) Order Process
Ship out your order
Specifications of PT06E-18-32SW(SR)
Internal Part NumberEIS-PT06E-18-32SW(SR)
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMIL-DTL-26482 Series I, PT
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions32
Shell Size - Insert18-32
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationW
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
FeaturesStrain Relief
Contact Finish Thickness-
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)PT06E-18-32SW(SR)
Related LinksPT06E-18, PT06E-18-32SW(SR) Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
PT06E-18-32SW(SR) Details Description
Related parts for PT06E-18-32SW(SR)
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-SOIC datasheet.pdf
RES SMD 619 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 29A DIRECTFET datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS RT ANG W/PINS datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
IC PROSLIC LINE FEED 135V 40QFN datasheet.pdf
HEADER datasheet.pdf
RES SMD 24K OHM 5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 51PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf