Vishay/Dale CMF551M4700FHBF
CMF551M4700FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M4700FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 1.47M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M4700FHBF.pdf
Availability of CMF551M4700FHBF
QUANTITY
CMF551M4700FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M4700FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF551M4700FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.47M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M4700FHBF
Related LinksCMF551M, CMF551M4700FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M4700FHBF Details Description
Related parts for CMF551M4700FHBF
RES SMD 84.5 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN SOCKET MODULE G SERIES datasheet.pdf
CAP FILM 6800PF 10% 80VDC AXIAL datasheet.pdf
FUSE STRIP 100A 48VDC BOLT MOUNT datasheet.pdf
SITE LIC ETH MAC 3SPD LATTICEXP2 datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 20% 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CLAMP CABLE 3300 NI datasheet.pdf
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf