Vishay/Dale CMF551M8700FEBF
CMF551M8700FEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF551M8700FEBF
Brief Description
RES 1.87M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551M8700FEBF.pdf
Availability of CMF551M8700FEBF
QUANTITY
CMF551M8700FEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551M8700FEBF
Internal Part NumberEIS-CMF551M8700FEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551M8700FEBF
Related LinksCMF551M, CMF551M8700FEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551M8700FEBF Details Description
Related parts for CMF551M8700FEBF
FIXED IND 910NH 380MA 1.68 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC TUNER CAR RADIO 32SO datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 5A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 3.01 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 255 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.33KOHM 0.01% 1/5W 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 125V 150MA DO35 datasheet.pdf