Vishay/Dale CMF551R2100FKEK
CMF551R2100FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF551R2100FKEK
Brief Description
RES 1.21 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF551R2100FKEK.pdf
Availability of CMF551R2100FKEK
QUANTITY
CMF551R2100FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF551R2100FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF551R2100FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)1.21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF551R2100FKEK
Related LinksCMF551R, CMF551R2100FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF551R2100FKEK Details Description
Related parts for CMF551R2100FKEK
RELAY REED SPST 500MA 5V datasheet.pdf
HEADER OPEN .025"DIA .400 20POS datasheet.pdf
RES SMD 348K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
024 NOVO DUAL 30DP FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 75W datasheet.pdf
LED SM4 300LM WM WHT 2725K 2X2 datasheet.pdf
CONN HEADER 64POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1.75A 85 MOHM SMD datasheet.pdf
SCREWDRIVER HEX 5/64" 6.63" datasheet.pdf