Vishay/Dale RLR07C1780FSRSL
RLR07C1780FSRSL picture photo
Mfg. Part Number
RLR07C1780FSRSL
Brief Description
RES 178 OHM 1% 1/4W AXIAL
Datasheet Download
RLR07C1780FSRSL.pdf
Availability of RLR07C1780FSRSL
QUANTITY
RLR07C1780FSRSL Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR07C1780FSRSL
Internal Part NumberEIS-RLR07C1780FSRSL
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/01, RLR07
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)178
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.250" L (2.29mm x 6.35mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR07C1780FSRSL
Related LinksRLR07C1, RLR07C1780FSRSL Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR07C1780FSRSL Details Description
Related parts for RLR07C1780FSRSL
IC MCU 8BIT 2KB FLASH 20DIP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 750KHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN TERM BLK PCB 5.08MM 3POS BK datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
EDGECARD 182PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 680UH 91MA 27.2 OHM TH datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER +/-15V 15W datasheet.pdf