Vishay/Dale CMF55205K50BEBF
CMF55205K50BEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55205K50BEBF
Brief Description
RES 205.5K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55205K50BEBF.pdf
Availability of CMF55205K50BEBF
QUANTITY
CMF55205K50BEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55205K50BEBF
Internal Part NumberEIS-CMF55205K50BEBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)205.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55205K50BEBF
Related LinksCMF5520, CMF55205K50BEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55205K50BEBF Details Description
Related parts for CMF55205K50BEBF
FIXED IND 10NH 300MA 260 MOHM datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC .063DIA TINLEAD datasheet.pdf
CONN RCPT 70POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LVPECL 8-TSSOP datasheet.pdf
TVS DIODE 146VWM 258VC 1.5KE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SOCKET JUNCTION MODULES datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.2A 4XDFN datasheet.pdf