Vishay/Dale CMF55210K00FKRE
CMF55210K00FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55210K00FKRE
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 210K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55210K00FKRE.pdf
Availability of CMF55210K00FKRE
QUANTITY
CMF55210K00FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55210K00FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF55210K00FKRE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55210K00FKRE
Related LinksCMF5521, CMF55210K00FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55210K00FKRE Details Description
Related parts for CMF55210K00FKRE
IDC CABLE - MPL14K/MC14M/X datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 2POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 56POS GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
NON INSL BRAZED SEAM RING TONGUE datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL., TYP B19, AFS 2, datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf