Vishay/Dale CMF55215R00FKEK
CMF55215R00FKEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55215R00FKEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 215 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55215R00FKEK.pdf
Availability of CMF55215R00FKEK
QUANTITY
CMF55215R00FKEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55215R00FKEK
Internal Part NumberEIS-CMF55215R00FKEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)215
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55215R00FKEK
Related LinksCMF5521, CMF55215R00FKEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55215R00FKEK Details Description
Related parts for CMF55215R00FKEK
CONN RECEPT CPC 28POS STD SER 2 datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 300MW SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf