Vishay/Dale CMF5521R000FER670
CMF5521R000FER670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5521R000FER670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 21 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5521R000FER670.pdf
Availability of CMF5521R000FER670
QUANTITY
CMF5521R000FER670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5521R000FER670
Internal Part NumberEIS-CMF5521R000FER670
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)21
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5521R000FER670
Related LinksCMF5521R, CMF5521R000FER670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5521R000FER670 Details Description
Related parts for CMF5521R000FER670
RES SMD 2.2K OHM 5% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 13POS VERT T/H datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CRIMP SET FC 2 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN HEADER 0.079 40 POS datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 510K OHM 0.5% 1/2W 0805 datasheet.pdf
CONN HEADER 60POS .100 L.585 datasheet.pdf