Vishay/Dale CMF55226R00DHR6
CMF55226R00DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55226R00DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55226R00DHR6.pdf
Availability of CMF55226R00DHR6
QUANTITY
CMF55226R00DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55226R00DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55226R00DHR6
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)226
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55226R00DHR6
Related LinksCMF5522, CMF55226R00DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55226R00DHR6 Details Description
Related parts for CMF55226R00DHR6
RES SMD 22.6KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
IC A/D CONV 14BIT SAMPLNG 28SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS 1MM SMD datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 4SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 41POS SKT datasheet.pdf