Vishay/Dale CMF55250K00FHBF
CMF55250K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55250K00FHBF
Brief Description
RES 250K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55250K00FHBF.pdf
Availability of CMF55250K00FHBF
QUANTITY
CMF55250K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55250K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55250K00FHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)250k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55250K00FHBF
Related LinksCMF5525, CMF55250K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55250K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55250K00FHBF
TERM BLOCK PLUG 6POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 18PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf
SPEAKER 8OHMS .5W 28MM 6" LEADS datasheet.pdf
HOUSING LOWER DIN RAIL datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
POWER MTR 28-519VAC/0-9999A LCD datasheet.pdf
DIODE ZENER 39V 5W SMBG datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
DIODE HYPERFAST 15A 600V DPAK datasheet.pdf
15POS F TYPE 3 SC 20AWG datasheet.pdf