Vishay/Dale CMF55255K00DHEK
CMF55255K00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55255K00DHEK
Brief Description
RES 255K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55255K00DHEK.pdf
Availability of CMF55255K00DHEK
QUANTITY
CMF55255K00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55255K00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55255K00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55255K00DHEK
Related LinksCMF5525, CMF55255K00DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55255K00DHEK Details Description
Related parts for CMF55255K00DHEK
DIRECTIONAL COUPLER 1850MHZ 14DB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SINGL STR 16POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 16V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
IC HEX BUF/CONV INVERTER 16TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12KHZ RRO 8VSSOP datasheet.pdf
IC AMP 1.7-2.4GHZ LN 8QFN datasheet.pdf
RES 47 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf