Vishay/Dale RLR05C10R5FSB14
RLR05C10R5FSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RLR05C10R5FSB14
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 10.5 OHM 1% 1/8W AXIAL
Datasheet Download
RLR05C10R5FSB14.pdf
Availability of RLR05C10R5FSB14
QUANTITY
RLR05C10R5FSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RLR05C10R5FSB14
Internal Part NumberEIS-RLR05C10R5FSB14
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-PRF-39017/05, RLR05
PackagingBulk
Resistance (Ohms)10.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.066" Dia x 0.150" L (1.68mm x 3.81mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RLR05C10R5FSB14
Related LinksRLR05C1, RLR05C10R5FSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RLR05C10R5FSB14 Details Description
Related parts for RLR05C10R5FSB14
OSC XO 10.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 100VWM 179VC SMA datasheet.pdf
RES SMD 3M OHM 1% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 18POS DIP .050 SLD datasheet.pdf
Connector Receptacle, Bottom or Top Entry 14 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 13POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
RES 2.19K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 385V SNAP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D2PAK datasheet.pdf