Vishay/Dale CMF5525K500FHBF
CMF5525K500FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5525K500FHBF
Brief Description
RES 25.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5525K500FHBF.pdf
Availability of CMF5525K500FHBF
QUANTITY
CMF5525K500FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5525K500FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF5525K500FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)25.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5525K500FHBF
Related LinksCMF5525, CMF5525K500FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5525K500FHBF Details Description
Related parts for CMF5525K500FHBF
Connector Receptacle 20 Position 0.049" (1.25mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES 5.76K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RING TIN 350-450MCM 11/16" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 75W datasheet.pdf
FACEPLATE DBL GANG 12PORT BLACK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf