Vishay/Dale CMF55261K00FHBF
CMF55261K00FHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55261K00FHBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 261K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55261K00FHBF.pdf
Availability of CMF55261K00FHBF
QUANTITY
CMF55261K00FHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55261K00FHBF
Internal Part NumberEIS-CMF55261K00FHBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55261K00FHBF
Related LinksCMF5526, CMF55261K00FHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55261K00FHBF Details Description
Related parts for CMF55261K00FHBF
IC MPU INTERPRISE 233MHZ 416BGA datasheet.pdf
BOARD EVAL AS1325-50 datasheet.pdf
IC LCD/CAM EMI FILTER 4CH 8DFN datasheet.pdf
CAP SUBMINI PANEL IND WHITE datasheet.pdf
RES SMD 16K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf