Vishay/Dale CMF55270K00BERE
CMF55270K00BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF55270K00BERE
Brief Description
RES 270K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55270K00BERE.pdf
Availability of CMF55270K00BERE
QUANTITY
CMF55270K00BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55270K00BERE
Internal Part NumberEIS-CMF55270K00BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)270k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55270K00BERE
Related LinksCMF5527, CMF55270K00BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55270K00BERE Details Description
Related parts for CMF55270K00BERE
IC OTP 1MBIT 90NS 32PLCC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 50MHZ 357BGA datasheet.pdf
CABLE MCX-RA/MCX-RA 12" RG-316DS datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 6P6C UNSHIELDED datasheet.pdf
RES SMD 332 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
OPTOISO 1.5KV 4CH TRANS 12BSOP datasheet.pdf
RES 887 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 10% 15V AXIAL datasheet.pdf