Vishay/Dale CMF5527R100FER6
CMF5527R100FER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5527R100FER6
Brief Description
RES 27.1 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5527R100FER6.pdf
Availability of CMF5527R100FER6
QUANTITY
CMF5527R100FER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5527R100FER6
Internal Part NumberEIS-CMF5527R100FER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27.1
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5527R100FER6
Related LinksCMF5527, CMF5527R100FER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5527R100FER6 Details Description
Related parts for CMF5527R100FER6
IC Z8 GP MCU 4K OTP 28SOIC datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFK10A/AE10/AFK10A datasheet.pdf
RES SMD 1.13KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 12NH 300MA 1 OHM SMD datasheet.pdf
KEYPAD 1 BTN 1X1 SEALED datasheet.pdf
CONN HEADER 20POS STR LONG SMD datasheet.pdf
LOWER BUSHING HDWR SW PLAS BLK datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 680NH 395MA 620 MOHM datasheet.pdf
RES 12.01K OHM 0.6W 0.005% RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC DO-214AB datasheet.pdf
CONN HEADER 16POS RT ANG TIN datasheet.pdf