Vishay/Dale CMF5528R700DEBF
CMF5528R700DEBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5528R700DEBF
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 28.7 OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5528R700DEBF.pdf
Availability of CMF5528R700DEBF
QUANTITY
CMF5528R700DEBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5528R700DEBF
Internal Part NumberEIS-CMF5528R700DEBF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)28.7
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5528R700DEBF
Related LinksCMF5528, CMF5528R700DEBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5528R700DEBF Details Description
Related parts for CMF5528R700DEBF
JUMPER-H1502TR/A2015G/H1500TR12" datasheet.pdf
VARISTOR 14.4V 1KA DISC 14MM datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 6.3V 10% 0805 datasheet.pdf
RES 7.5K OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC RELAY/VOLT OUT datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 800MA 240 MOHM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.563" (14.30mm) datasheet.pdf
350 TB SOCKET OPEN VER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 27 OHM 0804 datasheet.pdf