Vishay/Dale CMF552K3750CHEK
CMF552K3750CHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K3750CHEK
Brief Description
RES 2.375K OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K3750CHEK.pdf
Availability of CMF552K3750CHEK
QUANTITY
CMF552K3750CHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K3750CHEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K3750CHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.375k
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K3750CHEK
Related LinksCMF552K, CMF552K3750CHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K3750CHEK Details Description
Related parts for CMF552K3750CHEK
IC ADC 12BIT REF/CLOCK 24TSSOP datasheet.pdf
RES 910 OHM 1/2W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 120A I2PAK datasheet.pdf
CAP CER 10PF 440VAC U2J RADIAL datasheet.pdf
LED MT SR VERT X 0.595" UNIV datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 200V 1A DO204AL datasheet.pdf
CONN HDR 12POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 21 Position Panel Mount Solder Cup datasheet.pdf