Vishay/Dale CMF552K4300FKR6
CMF552K4300FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K4300FKR6
Brief Description
RES 2.43K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K4300FKR6.pdf
Availability of CMF552K4300FKR6
QUANTITY
CMF552K4300FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K4300FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF552K4300FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K4300FKR6
Related LinksCMF552K, CMF552K4300FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K4300FKR6 Details Description
Related parts for CMF552K4300FKR6
FIXED IND 10UH 700MA 95 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 18POS datasheet.pdf
CONN SLOTBRACKET 2-SATA PORTS datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN CLUSTER HSG 3POS NATURAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 16A 250V datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V 10% BP 1805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 56POS PIN datasheet.pdf