Vishay/Dale CMF552K5000DHR6
CMF552K5000DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K5000DHR6
Brief Description
RES 2.5K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K5000DHR6.pdf
Availability of CMF552K5000DHR6
QUANTITY
CMF552K5000DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K5000DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF552K5000DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K5000DHR6
Related LinksCMF552K, CMF552K5000DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K5000DHR6 Details Description
Related parts for CMF552K5000DHR6
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 20SSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 15UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 43V 1W DO41 datasheet.pdf
RES SMD 82K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 0.5UF 10% 1KVDC SCREW datasheet.pdf
RES 215K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 39POS SKT datasheet.pdf
RES 750K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.9PF 25V 0201 datasheet.pdf
CRYSTAL 38.400 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
470UF 50V 22.23X28.58 85C AXI datasheet.pdf