Vishay/Dale CMF552K5500DEEK
CMF552K5500DEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K5500DEEK
Brief Description
RES 2.55K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K5500DEEK.pdf
Availability of CMF552K5500DEEK
QUANTITY
CMF552K5500DEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K5500DEEK
Internal Part NumberEIS-CMF552K5500DEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K5500DEEK
Related LinksCMF552K, CMF552K5500DEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K5500DEEK Details Description
Related parts for CMF552K5500DEEK
IC REG BUCK 5V 0.5A 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
RES 5.62M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.15K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
5.0MM EUROBLOCK PC VERT LP GRN 1 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM L-TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT J/N RECP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 15POS SKT datasheet.pdf