Vishay/Dale CMF552K7000FHR6
CMF552K7000FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7000FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7000FHR6.pdf
Availability of CMF552K7000FHR6
QUANTITY
CMF552K7000FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7000FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF552K7000FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7000FHR6
Related LinksCMF552K, CMF552K7000FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7000FHR6 Details Description
Related parts for CMF552K7000FHR6
CAP CER 1UF 50V X7R 1210 datasheet.pdf
MOTOR BRUSHED DC 7.4V 7473RPM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 30pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 5% 0.15W 1505 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2900K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 1.5UF 50V X5R 1206 datasheet.pdf
MICROPHONE datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/5W .001% RADIAL datasheet.pdf