Vishay/Dale CMF552K7000FKRE
CMF552K7000FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7000FKRE
Brief Description
RES 2.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7000FKRE.pdf
Availability of CMF552K7000FKRE
QUANTITY
CMF552K7000FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7000FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF552K7000FKRE
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7000FKRE
Related LinksCMF552K, CMF552K7000FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7000FKRE Details Description
Related parts for CMF552K7000FKRE
RES SMD 57.6K OHM 1% 3/4W 1812 datasheet.pdf
RES 182 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MBXL VERT RCPT 6P+24S+6P datasheet.pdf
RES 470 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 39.2 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET ZIF 40POS TIN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 9.1V 1W MELF DO213AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf