Vishay/Dale CMF552K7400DHRE
CMF552K7400DHRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF552K7400DHRE
Brief Description
RES 2.74K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF552K7400DHRE.pdf
Availability of CMF552K7400DHRE
QUANTITY
CMF552K7400DHRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552K7400DHRE
Internal Part NumberEIS-CMF552K7400DHRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552K7400DHRE
Related LinksCMF552K, CMF552K7400DHRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552K7400DHRE Details Description
Related parts for CMF552K7400DHRE
CONN TERM COVER 100POS .050 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 16-SOEIAJ datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V X7R 1206 datasheet.pdf
BOARD DEMO AS5145 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
BASED LED MIDGET FLANGE YELLOW datasheet.pdf
TERM RING NON INS HIGH TEMP datasheet.pdf
PWRBLADE R/A LF HDR datasheet.pdf
CAP FILM 100NF 10% 2000VDC AXIAL datasheet.pdf