Vishay/Dale CMF552M5000CHR6
CMF552M5000CHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M5000CHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.5M OHM 1/2W 0.25% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M5000CHR6.pdf
Availability of CMF552M5000CHR6
QUANTITY
CMF552M5000CHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M5000CHR6
Internal Part NumberEIS-CMF552M5000CHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.5M
Tolerance±0.25%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M5000CHR6
Related LinksCMF552M, CMF552M5000CHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M5000CHR6 Details Description
Related parts for CMF552M5000CHR6
CONN JACK R/A 2-COND OPEN datasheet.pdf
SEPARATOR PLATE DIN HV FOR G2RV datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES NTWRK 2 RES MULT OHM RADIAL datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 200MW SOD323 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU HOOK/B WF datasheet.pdf
RELAY SSR 660VAC/125A DC datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4.5V 10UA datasheet.pdf