Vishay/Dale CMF552M7400FKR670
CMF552M7400FKR670 picture photo
Mfg. Part Number
CMF552M7400FKR670
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.74M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF552M7400FKR670.pdf
Availability of CMF552M7400FKR670
QUANTITY
CMF552M7400FKR670 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF552M7400FKR670
Internal Part NumberEIS-CMF552M7400FKR670
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF552M7400FKR670
Related LinksCMF552M7, CMF552M7400FKR670 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF552M7400FKR670 Details Description
Related parts for CMF552M7400FKR670
RES SMD 62 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ CMOS PC PIN datasheet.pdf
SENSOR AMP -15PSI VACUUM GAUGE datasheet.pdf
IC BIFIFO 256X36X2 10NS 132-PQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 6pF 50 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD datasheet.pdf
CBL RIBN 28COND 0.050 GRAY 500' datasheet.pdf
Connector Receptacle 19 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf