Vishay/Dale CMF55301K00BHR6
CMF55301K00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55301K00BHR6
Brief Description
RES 301K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55301K00BHR6.pdf
Availability of CMF55301K00BHR6
QUANTITY
CMF55301K00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55301K00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55301K00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55301K00BHR6
Related LinksCMF5530, CMF55301K00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55301K00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55301K00BHR6
RES SMD 53.6K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 6P-5POS OPEN FRAME datasheet.pdf
IC USB TRANSIENT SUPP SOT23-6 datasheet.pdf
GROUND MAN - TOOL GROUND MONITOR datasheet.pdf
IC ADC 16BIT 40MSPS 48-QFN datasheet.pdf
CONN RCPT 1.27MM 50POS R/A datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle/Tab 10-12 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CAP CER 300PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 33K OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf