Vishay/Dale CRCW060316K0JNTA
CRCW060316K0JNTA picture photo
Mfg. Part Number
CRCW060316K0JNTA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 16K OHM 5% 1/10W 0603
Datasheet Download
CRCW060316K0JNTA.pdf
Availability of CRCW060316K0JNTA
QUANTITY
CRCW060316K0JNTA Order Process
Ship out your order
Specifications of CRCW060316K0JNTA
Internal Part NumberEIS-CRCW060316K0JNTA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesCRCW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThick Film
FeaturesAutomotive AEC-Q200
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603 (1608 Metric)
Size / Dimension0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height0.020" (0.50mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CRCW060316K0JNTA
Related LinksCRCW0603, CRCW060316K0JNTA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CRCW060316K0JNTA Details Description
Related parts for CRCW060316K0JNTA
EJECTOR LATCHES SHORT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 32V datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 20A 0402 datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 8X1 18SOIC datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV GATE DRVR 8DIP GW datasheet.pdf
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER DUAL 24SOIC datasheet.pdf
TRANS NPN 65V 0.1A SOT-23 datasheet.pdf
RES 95.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 389V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf