Vishay/Dale CMF55301K00FHEB70
CMF55301K00FHEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55301K00FHEB70
Brief Description
RES 301K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55301K00FHEB70.pdf
Availability of CMF55301K00FHEB70
QUANTITY
CMF55301K00FHEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55301K00FHEB70
Internal Part NumberEIS-CMF55301K00FHEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55301K00FHEB70
Related LinksCMF55301, CMF55301K00FHEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55301K00FHEB70 Details Description
Related parts for CMF55301K00FHEB70
CONN PLUG 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
CONN PWR JACK 2.0X6.3MM SMT datasheet.pdf
RES SMD 5.11K OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 25W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 2.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 5POS PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 20A TMBS datasheet.pdf