Vishay/Dale CMF5533K000FKEB
CMF5533K000FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5533K000FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5533K000FKEB.pdf
Availability of CMF5533K000FKEB
QUANTITY
CMF5533K000FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5533K000FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF5533K000FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)33k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5533K000FKEB
Related LinksCMF5533, CMF5533K000FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5533K000FKEB Details Description
Related parts for CMF5533K000FKEB
CONN EDGECARD 44POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 56PF 500V 1111 datasheet.pdf
CONN TERM BLK 2POS 5.08MM R/A GN datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
RES 60 OHM 10W 1% RADIAL datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 9.1 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TV 18C 18#20 PIN RECP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 32POS PIN datasheet.pdf