Vishay/Dale CMF5533R000FKBF39
CMF5533R000FKBF39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5533R000FKBF39
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 33 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5533R000FKBF39.pdf
Availability of CMF5533R000FKBF39
QUANTITY
CMF5533R000FKBF39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5533R000FKBF39
Internal Part NumberEIS-CMF5533R000FKBF39
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)33
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5533R000FKBF39
Related LinksCMF5533R, CMF5533R000FKBF39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5533R000FKBF39 Details Description
Related parts for CMF5533R000FKBF39
TRIMMER 200 OHM 0.5W PC PIN datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 250V 20A PNL MNT datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X25.4MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 14.3KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEADER PRESS-FIT TYPE AB 125POS datasheet.pdf
RES 680 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN MAGJACK 4PORT 100 BASE-T datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTO 1M PNP 12-24VDC datasheet.pdf
OSC XO 200.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP FILM 6.2NF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf