Vishay/Dale CMF5535K700FKR6
CMF5535K700FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5535K700FKR6
Brief Description
RES 35.7K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5535K700FKR6.pdf
Availability of CMF5535K700FKR6
QUANTITY
CMF5535K700FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5535K700FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5535K700FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)35.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)