Vishay/Dale CMF55365R00BHEA
CMF55365R00BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55365R00BHEA
Brief Description
RES 365 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55365R00BHEA.pdf
Availability of CMF55365R00BHEA
QUANTITY
CMF55365R00BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55365R00BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF55365R00BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55365R00BHEA
Related LinksCMF5536, CMF55365R00BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55365R00BHEA Details Description
Related parts for CMF55365R00BHEA
LED RED DIFFUSED 1206 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 28POS WALL MT SCKT datasheet.pdf
CONN SNAP SPADE #6 14-16AWG datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 10W 10% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 43M OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 100W datasheet.pdf
RES 1.27K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 17 RES 1.2K OHM 18SOIC datasheet.pdf
SWITCH KEYLOCK datasheet.pdf
OSC XO 74.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf