Vishay/Dale CMF5536K500FHEK
CMF5536K500FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5536K500FHEK
Brief Description
RES 36.5K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5536K500FHEK.pdf
Availability of CMF5536K500FHEK
QUANTITY
CMF5536K500FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5536K500FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5536K500FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)36.5k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5536K500FHEK
Related LinksCMF5536, CMF5536K500FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5536K500FHEK Details Description
Related parts for CMF5536K500FHEK
CONN EDGECARD 36POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN VERT RECEPT BP VITA46 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 300W datasheet.pdf
RES 121 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 300V 20% 40KA datasheet.pdf
IC AUDIO AMP HEADPHONE 16TQFN datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V JB 0201 datasheet.pdf
Connector Socket 21 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 1.5A 8HTSOP datasheet.pdf
SACC-DSI-M12MSS-4P-M16XL/0 5PE datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf