Vishay Semiconductor/Diodes Division SMF8V5A-HE3-08
SMF8V5A-HE3-08 picture photo
Mfg. Part Number
SMF8V5A-HE3-08
Brief Description
TVS DIODE 8.5VWM 14.4VC SMF
Datasheet Download
SMF8V5A-HE3-08.pdf
Availability of SMF8V5A-HE3-08
QUANTITY
SMF8V5A-HE3-08 Order Process
Ship out your order
Specifications of SMF8V5A-HE3-08
Internal Part NumberEIS-SMF8V5A-HE3-08
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Circuit Protection
FamilyTVS - Diodes
SeriesAutomotive, AEC-Q101
Bidirectional Channels-
Voltage - Reverse Standoff (Typ)8.5V
Voltage - Breakdown (Min)9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs)13.9A
Power - Peak Pulse200W
Power Line ProtectionNo
ApplicationsAutomotive
Capacitance @ Frequency674pF @ 1MHz
Operating Temperature-65°C ~ 175°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-219AB
Supplier Device PackageDO-219AB (SMF)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SMF8V5A-HE3-08
Related LinksSMF8V5A, SMF8V5A-HE3-08 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
SMF8V5A-HE3-08 Details Description
Related parts for SMF8V5A-HE3-08
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 WW datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
IC FLASH 128MBIT 100NS 56TSOP datasheet.pdf
CAP CER 43PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf