Vishay/Dale CMF5536K520FHEA
CMF5536K520FHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5536K520FHEA
Brief Description
RES 36.52K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5536K520FHEA.pdf
Availability of CMF5536K520FHEA
QUANTITY
CMF5536K520FHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5536K520FHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5536K520FHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.52k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5536K520FHEA
Related LinksCMF5536, CMF5536K520FHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5536K520FHEA Details Description
Related parts for CMF5536K520FHEA
IC GATE NOR 1CH 2-INP 5-DSBGA datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES SMD 787 OHM 1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
CAP ALUM 1800UF 20% 180V SNAP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
FRONT CUTOFF PLUNGER LEFT datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 121K OHM 1W .5% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 40.610 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf
CONN FPC PLUG 21POS 1.25MM datasheet.pdf