Vishay/Dale CMF55383R00FKEB70
CMF55383R00FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55383R00FKEB70
Brief Description
RES 383 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55383R00FKEB70.pdf
Availability of CMF55383R00FKEB70
QUANTITY
CMF55383R00FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55383R00FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF55383R00FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)383
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55383R00FKEB70
Related LinksCMF55383, CMF55383R00FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55383R00FKEB70 Details Description
Related parts for CMF55383R00FKEB70
IC 2.2A POWER DIST SWITCH 8-SOIC datasheet.pdf
SCR NON-SENS 600V 55A TO-218 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf
RES 1.02K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
HEX STANDOFF M2.5 NYLON 21MM datasheet.pdf
CAP CER 150PF 440VAC RADIAL datasheet.pdf