Vishay/Dale CMF55390R00JHEK
CMF55390R00JHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55390R00JHEK
Brief Description
RES 390 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55390R00JHEK.pdf
Availability of CMF55390R00JHEK
QUANTITY
CMF55390R00JHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55390R00JHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55390R00JHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)390
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55390R00JHEK
Related LinksCMF5539, CMF55390R00JHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55390R00JHEK Details Description
Related parts for CMF55390R00JHEK
LENS CLEAR GREEN EMF 18X18MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
MULTI-PAIR 6COND 18AWG SHLD 100' datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 5 (Power) Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES SMD 910K OHM 5% 1/3W 1210 datasheet.pdf