Vishay/Dale CMF55392R00FHR6
CMF55392R00FHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55392R00FHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 392 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55392R00FHR6.pdf
Availability of CMF55392R00FHR6
QUANTITY
CMF55392R00FHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55392R00FHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55392R00FHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)392
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55392R00FHR6
Related LinksCMF5539, CMF55392R00FHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55392R00FHR6 Details Description
Related parts for CMF55392R00FHR6
CHOKE COMMON MODE 25.0UH PARALL datasheet.pdf
SENSOR 2000PSIS 1.2 UNF 5V 36" datasheet.pdf
FILTER LC HIGH FREQ 1000PF 1806 datasheet.pdf
OSC XO 20.000MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 8POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS CABLE SKT datasheet.pdf
350 TB SOCKET WF VER datasheet.pdf
QFN-28 STENCIL datasheet.pdf
SWITCH 30A NON-F 3P UL98 datasheet.pdf
220UF 10V 8X11MM 85C 3000H datasheet.pdf