Vishay/Dale CMF553K0100DEEB
CMF553K0100DEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100DEEB
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W 0.5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100DEEB.pdf
Availability of CMF553K0100DEEB
QUANTITY
CMF553K0100DEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100DEEB
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100DEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100DEEB
Related LinksCMF553K, CMF553K0100DEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100DEEB Details Description
Related parts for CMF553K0100DEEB
FERRULE 1.0MM 14 YLW 1 = 500PCS datasheet.pdf
CABLE ASSEM 2MM 40POS M-F 2" datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 108KSPS 8-UMAX datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 100KHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SOT23-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 25W datasheet.pdf
PULLER MINI FUSE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
LACING TAPE BRD POLYESTER 80LB datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf