Vishay/Dale CMF553K3200FKR6
CMF553K3200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K3200FKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.32K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K3200FKR6.pdf
Availability of CMF553K3200FKR6
QUANTITY
CMF553K3200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K3200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K3200FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.32k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K3200FKR6
Related LinksCMF553K, CMF553K3200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K3200FKR6 Details Description
Related parts for CMF553K3200FKR6
CONN SMB PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS 1MM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
HYBRID HDR HSG FOR 3.2MM CARD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 60A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 16A 125V datasheet.pdf