Vishay/Dale CMF553K6500DHEK
CMF553K6500DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K6500DHEK
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K6500DHEK.pdf
Availability of CMF553K6500DHEK
QUANTITY
CMF553K6500DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K6500DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF553K6500DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K6500DHEK
Related LinksCMF553K, CMF553K6500DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K6500DHEK Details Description
Related parts for CMF553K6500DHEK
RES ARRAY 5 RES 82K OHM 10SIP datasheet.pdf
TERM SGL LEVEL FT 600V 25A WM GN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IGBT 1200V 45A 195W TO220 datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 1000' datasheet.pdf
CABINET STEEL 24X60X72 GREY datasheet.pdf
RES 1.96K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2850K 2SMD datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf