Vishay/Dale CMF553K7400DHEA
CMF553K7400DHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K7400DHEA
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K7400DHEA.pdf
Availability of CMF553K7400DHEA
QUANTITY
CMF553K7400DHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K7400DHEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K7400DHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K7400DHEA
Related LinksCMF553K, CMF553K7400DHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K7400DHEA Details Description
Related parts for CMF553K7400DHEA
CONN JACK STEREO 3.5MM datasheet.pdf
CONN RECEPTACLE 6POS .100 TIN datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 390 OHM 0804 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
BOX BRKR S STEEL GRAY 9"L X 24"W datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 5V 40A 200W datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 120K OHM 1206 datasheet.pdf
HEADER 26POS PIN LATCH PCB 2ROW datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V SMD datasheet.pdf