Vishay/Dale CMF553M7400GNR6
CMF553M7400GNR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M7400GNR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.74M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M7400GNR6.pdf
Availability of CMF553M7400GNR6
QUANTITY
CMF553M7400GNR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M7400GNR6
Internal Part NumberEIS-CMF553M7400GNR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M7400GNR6
Related LinksCMF553M, CMF553M7400GNR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M7400GNR6 Details Description
Related parts for CMF553M7400GNR6
Crystal 12.2880MHz 20ppm 18pF 50 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 18-22 AWG 0.110" (2.79mm), 0.125" (3.18mm) Crimp datasheet.pdf
IC SUPERVISOR DUAL LV SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT .100" 17POS SNGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DAC AUDIO 24BIT 192KHZ 28SSOP datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FAIRLEAD BLOCK datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 350V SNAP datasheet.pdf
SWITCH SELECT SPST-NC 10A 120V datasheet.pdf