Rohm Semiconductor MCR01MZPF7871
MCR01MZPF7871 picture photo
Mfg. Part Number
MCR01MZPF7871
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 7.87K OHM 1% 1/16W 0402
Datasheet Download
MCR01MZPF7871.pdf
Availability of MCR01MZPF7871
QUANTITY
MCR01MZPF7871 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR01MZPF7871
Internal Part NumberEIS-MCR01MZPF7871
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)7.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402 (1005 Metric)
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR01MZPF7871
Related LinksMCR01M, MCR01MZPF7871 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR01MZPF7871 Details Description
Related parts for MCR01MZPF7871
TERM BLOCK PLUG 9POS STR 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
CAP FILM 0.018UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 32POS PIN datasheet.pdf
RES 5.11K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 4POS datasheet.pdf
FACEPLATE SINGLE GANG 4PORT GRAY datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 10-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 3PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf